STEAMPUNK EXPRESS
 EXPRESS 
 
  RSS  START  ARCHIWUM  NR·04  MARZEC 2003  

 
Niech mu gwiazdka pomyślności

W maju, z okazji 50. urodzin scenarzysty "LXG" i "From Hell", Abiogenesis Press wyda antologię "Alan Moore: Portrait of an Extraordinary Gentleman". Grubaśne tomiszcze (272 strony) zawierać będzie komiksy, rysunki i eseje ponad stu autorów, wśród nich takich sław jak: Michael Moorcock, Bryan Talbot, Neil Gaiman, Will Eisner, Bill Sienkiewicz, Dave Gibbons, Mark Millar, Eduardo Risso i Dave Sim. Wstęp napisze sam Terry Gilliam z Latającego Cyrku Monty Pythona! Na pomysł tego niezwykłego urodzinowego prezentu wpadł guru komiksowy z Italii, smoky man [Ultrazine]. Album ukaże się w dwóch wersjach językowych: angielskiej i włoskiej, a dochód z jego sprzedaży przeznaczony zostanie na walkę z chorobą Alzheimera.

Udział w przedsięwzięciu zapowiedzieli również Francuzi, twórcy "Robura": Jean-Marc Lofficier i Gil Formosa. W ich wykonaniu zobaczymy 4-planszowy komiks "An Unearthly Gentleman". Bohaterami shortu będą sami autorzy i Doktor Omega, francuski podróżnik na Marsa z powieści Arnoulda Galopina - postać, którą także Alan Moore umieścił w drugiej części "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów". [Uwaga, nowa galeria "Robura" ruszyła właśnie na BDcool]

 
Bohaterowie i potwory

Również w maju, nakładem MonkeyBrain Press, ukaże się nieoficjalny przewodnik po pierwszej części "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów" pt. "Heroes & Monsters". Będzie to poprawiona i rozszerzona wersja słynnych, publikowanych w sieci Przypisów (Annotations), w których Jess Nevins plansza-po-planszy i kadr-po-kadrze szczegółowo analizuje wszystkie cytaty i aluzje, przemycane przez Alana Moore'a w kolejnych odcinkach komiksu. Trwający już 3 lata internetowy pojedynek nie przyniósł na razie rozstrzygnięcia - nie wiadomo, czy większym erudytą jest Moore, ozdabiający "Ligę" setkami drobnych smaczków, czy też Nevins, który z niezwykłą biegłością odkrywa ich ukryte znaczenia i drugie dna.

Przypisy to nie tylko zabawa, ale i kapitalna ściąga dla tłumaczy. Korzysta już z niej Paulina Breiter, autorka polskiego przekładu "Ligi", ale to wcale nie zamyka sprawy. W internecie są też analizy innych komiksów Alana Moore'a wchodzących niebawem na polski rynek: "Top 10" (Jess Nevins), "Watchmen" (Doug Atkinson) i "V for Vendetta" (Madelyn Boudreaux). Tłumacze, wydawcy i Wy, szanowna publiczności - oto linki: do Nevinsa oraz do Petera Karpasa.

 
Więcej niż komiks

Brytyjscy steampunkowcy uznali "Scarlet Traces" za wydarzenie, i to jeszcze zanim dobiegła końca jego publikacja na łamach Judge Dredd Megazine. Tymczasem poza Zjednoczonym Królestwem komiks nadal pozostaje nieznany. Dla tych, którzy nie mieli okazji go przeczytać (i dla tych, którzy mieli, ale czują niedosyt) rysownik Matt "D'Israeli" Brooker uruchomił witrynę "Welcome to Scarlet Traces!". Są tu wczesne szkice z roku 1993, zarys scenariusza, pyszne panoramy Londynu, a przede wszystkim flashowe animacje z pierwotnej, multimedialno-internetowej wersji.

 
Retro Power Rangers

Nowe wieści z Hollywood! Ruszyła oficjalna strona filmu "Van Helsing", ale na razie są tam tylko plakaty z głównymi postaciami. Krystalizuje się obsada remake'u "W 80 dni dookoła świata" z Jackie Chanem: rolę Phileasa Fogga zagra brytyjski komik telewizyjny Steve Coogan (a nie Hugh Grant), w roli lorda Kelvina wystąpi Jim Broadbent ("Moulin Rouge"), zobaczymy też Cecile de France i Johnny'ego Knoxville'a. Krążą pogłoski, że Lynn Hershman Leeson przygotowuje nową wersję "Frankensteina" z Christopherem Walkenem i Marilyn Manson (ciekawe który z nich zagra potwora?).

Ukazał się trailer "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów", można go zobaczyć np. tutaj. Niestety, potwierdziło się to, co miłośnicy steampunku przeczuwali od pierwszych fotosów: JEST ŹLE. Tandetni superbohaterowie, wdzianka z lateksu, samochodowe pościgi, gangsterzy z czasów prohibicji... Stephen Norrington najwyraźniej nic sobie nie robi ani z komiksu Alana Moore'a, ani z realiów historycznych i kręci coś pomiędzy "Blade'em" a "X-men". Dzień, w którym hollywoodzcy spece od reklamy wmówią widzom, że tak właśnie wygląda steampunk, może być dla steampunku dniem ostatnim. Panie Moore, i coś Pan najlepszego narobił? [strona oficjalna filmu i premiera plakatu na Cinescape]

 
Czym skorupka za młodu...

Było już o powieściach, komiksach, filmach, grach, figurkach, ale o klockach LEGO jeszcze nie. No to proszę - w styczniu trafiła do sklepów seria "Orient Expedition", czyli krótko mówiąc: "ci plastikowi mężczyźni w swych plastikowych maszynach". Wszystko tu jest okrutnie kanciaste i umowne, ale na swój sposób stylowe. Są klockowe wersje Indiany Jonesa (Johny Thunder) i doktora Lovelessa (lord Sam Sinister), egzotyczne pałace, tajemnicze świątynie, retro-potwory, a do tego dwie gry planszowe! Świetna rzecz dla (bogatych) ojców, którzy chcieliby zarazić swoje pociechy zamiłowaniem do steampunku. Najmłodszych internautów LEGO kusi komiksem oraz sporą dawką wiadomości o geografii i epoce [strona oficjalna].

 
Coś dla dużych chłopców

Legendarna gra "Crimson Skies" dotarła do Polski w wersji komputerowej (co prawda z kilkuletnim poślizgiem), a na horyzoncie pojawia się kolejne jej wcielenie. Będzie to "Crimson Skies: Collectable Miniatures Game", czyli kolekcjonerska gra figurkowa. Premiera w maju 2003. To już czwarty tego typu produkt firmy WizKids. Dzięki trzem poprzednim (znany w Polsce "Mage Knight", "HeroClix" i "Mech Warrior") udało się sprzedać aż 40 milionów figurek! Sukces "Crimson Skies" wydaje się więc niemal pewny - zwłaszcza, że tym razem w boosterach znajdą się aż dwie gry: "Air Action" i "Aces". Będą dwa rodzaje pojedynków (w przestworzach i na ubitej ziemi), dwa rodzaje figurek (samoloty i piloci) i dwa razy większe zyski. Pomożecie? [strona oficjalna]

 
Nadciąga gra sieciowa

Wbrew moim optymistycznym prognozom sprzed ponad roku (patrz: "Pokój z widokiem na świat"), nie pojawiła się dotąd żadna steampunkowa gra sieciowa. Ale jest już "inicjatywa oddolna": J Max Johnson, jeden z wielu tysięcy graczy w darmową MMOSG (Massively Multiplayer Online Social Game) "Furcadia", tworzy do niej nakładkę pod roboczym tytułem "Steam Age 1885". Patch ma przenieść grę na wielką wystawę światową w Londynie. Autor zapowiada następne nakładki (z kolejnymi dzielnicami XIX-wiecznej metropolii), a docelowo - system wzorowany na RPG "Forgotten Futures". Pomysł to dość odważny, zwłaszcze że bohaterami "Furcadii" są... zwierzęta, tyle że mówiące, ubrane i chodzące na dwóch nogach. Jak zatem będzie wyglądać steampunkowa wersja "Futrzastego Raju"? Spróbujmy podejrzeć - w sieci jest już kilka próbnych zrzutów ekranowych: wejście do Kryształowego Pałacu >>, pawilon brytyjski >>, maszyna różnicowa >>, sterowiec >> oraz interfejs gracza >>.
 


 RETROSTACJA © Krzysztof Janicz 2002-2008 | START | MAPA | KOMIKSY | KONTAKT |  RSS