KOSZMARY ZEBRANE Tobiasz Piątkowski
 POD LUPĄ 
 
  RSS  START  CZYTELNIA  KRIEG  LIPIEC 2004  <<  STRONA 1  >> 

 

 2 

 3 

 4 

 5 

 6 

 7 

 8 

 9 

 10 
Z prawdziwą przyjemnością przedstawiam cykl ilustracji pt. "Koszmary Zebrane". Ich autor, Tobiasz Piątkowski, scenarzysta komiksu "Kastor Krieg", wziął sprawy we własne ręce. Nie tylko wymyślił nowe wyzwania dla swych bohaterów, ale je również narysował. Mało kto zresztą pamięta, że to właśnie on, a nie Robert Adler, zilustrował pierwszy odcinek serii ("Rezydent", Reset 1998). Kreska Adlera pojawiła się potem w dwóch epizodach, a w dwóch najnowszych - wreszcie z żywym Kastorem w roli głównej - pałeczkę (czy raczej piórko) przejął Ziuto Skupniewicz.

Więcej: Kastor Krieg wilkołakiem? Ziuto zamiast Adlera Steampunk po polsku Adler & Piątkowski [Cyberpunk, Valkiria] Bezrobocie zmienia punkt widzenia [Esensja]

¤ ¤ ¤
XIX wiek - wiek wiedzy. Oświetlony gazowymi latarniami Londyn witał przybywających parostatkami z całego świata naukowców, artystów, inżynierów ale i przestępców, oszustów liczących na zarobek w stolicy ówczesnego świata. Ten obraz Złotego Wieku Imperium nie byłby jednak pełen, gdyby nie uwzględnić w nim tych ruchów i doktryn, które przez oficjalne środowiska nigdy nie zostały uznane. Wiele poglądów od wieków zakorzenionych w zbiorowej świadomości znalazło zwolenników gotowych je głosić i rozwijać. (...)

Jednak niezmiernie trudno odróżnić rojenia szaleńców od zwiastunów realnego niebezpieczeństwa, szarlatanów od rzeczywiście władających niezbadanymi mocami. W tym właśnie celu - odnajdywania, klasyfikowania i przeciwdziałania zagrożeniom wykraczającym poza obraz świata wyznawanego przez establishment intelektualny - powstało Towarzystwo Zachowania Wiedzy. Ten swoisty klub dżentelmenów zrzeszał ekspertów w dziedzinach "wiedzy odrzuconej", kryptopaleologów, media, astrologów oraz magów. Przewodził im "Głos spoza czasu" - jeden ze średniowiecznych "po dwakroć wielkich" - potężny mag, którego świadomość przechowywała niezwykła wiekowa machina. Filarem tego tajnego związku stał się wkrótce człowiek nazywany przez swych towarzyszy Kastor Krieg. Jego przeszłość skrywała głęboka tajemnica, nikt nie wiedział skąd przybył do Londynu, skąd pochodził ani czym się wcześniej zajmował. Paradoksalnie znacznie więcej wiadomo było o przyszłości Kriega. (...)

W ciągu lat działalności na rzecz Towarzystwa zyskał Krieg sławę awanturnika, nieustraszonego odkrywcy i pogromcy potworów. Zyskał też wielu śmiertelnych wrogów ale i oddanych przyjaciół wdzięcznych za okazaną pomoc. Dzięki jednemu z nich - Francisowi Forbesowi historia zmagań z Nieznanym została spisana i przedstawiona szerokiej publiczności w serii "Koszmarów Zebranych".

Tobiasz Piątkowski, AQQ #28 [strona autora]
 DALEJ  >> 


 RETROSTACJA © Krzysztof Janicz 2002-2008 | START | MAPA | KOMIKSY | KONTAKT |  RSS