STEAMPUNK PO POLSKU
 PO POLSKU 
 
  RSS  START  INFO  LITER.  FILM  KOMIKS  M-MEDIA  GRY  INNE  TXT  ZAPOWIEDZI   <<  STRONA 21  >> 

 

POD PATRONATEM RETROSTACJI
Dziewczyna Płaszczka i inne nienaturalne atrakcje

Robert Rankin. Powieść. Tytuł orygin.: "Japanese Devil Fish Girl and Other Unnatural Attractions". Przekład: Ewa Siarkiewicz. Wyd.: Prószyński i S-ka 2011, seria "Nowej Fantastyki"

Flagi potężnego Imperium Brytyjskiego już wkrótce powiewać będą na każdej planecie Układu Słonecznego!

Gdy Marsjanie postanowili najechać Ziemię, nie spodziewali się porażki. Tym bardziej nie podejrzewali, że ludzkość będzie potrafiła odwdzięczyć się pięknym za nadobne. Teraz to my jesteśmy postrachem wszechświata!

W tych niezwykłych czasach ludzie pragną nietypowej rozrywki. Profesor Coffin wyrusza więc na poszukiwanie najwspanialszej z nienaturalnych atrakcji - Dziewczyny Płaszczki. By odnaleźć legendarną Żywą Boginię nie cofnie się przed niczym. Gotów jest nawet rozpętać kolejną Wojnę Światów.

Robert Rankin. Urodzony w 1949 roku brytyjski pisarz, kojarzony przede wszystkim z humorystyczną odmianą fantastyki. W dorobku ma ponad trzydzieści powieści. W Polsce ukazały się między innymi: "Ogród nieziemskich rozkoszy", "Księga prawd ostatecznych", "Poszukiwacze zaginionego parkingu", "Nostradamus zjadł mi chomika" oraz "Największe przedstawienie zza świata". Rankin jest wielokrotnym laureatem Nagrody im. Roberta Rankina, przyznawanej za najlepszą powieść wszech czasów. [tekst z okładki]

Uwaga: przeczytajcie fragment powieści.

 
Shriek: Posłowie

Jeff VanderMeer. Powieść. Tytuł orygin.: "Shriek: An Afterword". Przekład: Robert Waliś. Wyd.: Mag 2010

Tragikomiczna historia rodzinna rozgrywająca się w stworzonym przez Jeffa VanderMeera legendarnym fikcyjnym mieście Ambergris. Oto opowiedziana z ekstrawagancką pasją przez niegdysiejszą bywalczynię salonów, Janice Shriek, pełna barwnych i fascynujących postaci oraz tajemniczych zdarzeń historia przygód brata Janice, Duncana, historyka opętanego przez skazany na niepowodzenie romans i mroczny sekret, który może go zabić lub przemienić.

To także opowieść o wojnie pomiędzy konkurencyjnymi wydawnictwami, która na zawsze zmieni Ambergris, oraz o rywalizacji z zepchniętą na margines rasa znana jako szare kapelusze, która, uzbrojona w zaawansowaną grzybową technologię, czeka pod ziemią na szansę odzyskania miasta, które kiedyś do niej należało. [tekst z okładki]

Spin-off powieści "Miasto szaleńców i świętych".

 
Finch

Jeff VanderMeer. Powieść. Tytuł orygin.: "Finch". Przekład: Robert Waliś. Wyd.: Mag 2011

Wkrocz do świata, w którym zdrada to drugie imię uczciwości.

Prowadząc niemożliwe do rozwiązania śledztwo w sprawie podwójnego morderstwa, detektyw John Finch szuka prawdy wsród wojennych ruin niegdyś potężnego miasta Ambergris. Po sześciu latach rządów nieludzkich szarych kapeluszy Ambergris powoli popada w anarchię. Pozostałosci armii buntowników sa rozproszone, a ich przywódczyni, tajemnicza Błękitna Dama, zniknęła. Mieszkańców zamyka się w obozach. Kolaboranci wędrują ulicami, brutalnie zaprowadzając porządek. Finch musi sobie poradzić także z nowymi siłami, takimi jak zagadkowy as wywiadu Ethan Bliss, oraz z chorobą jego partnera, Wyte'a, który dosłownie rozpada się pod wplywem presji.

W tej przejmującej powieści spotykają się przeszłość z przyszłością oraz wydarzenia o kosmicznej skali z przyziemnymi sprawami. Co się stanie, jeśli Finch rozwikła śledztwo? Co się stanie, jeśli tego nie zrobi? Czy Ambergris pozostanie takie samo? [tekst z okładki]

Akcja rozgrywa się sto lat po wydarzeniach opisanych w powieści "Shriek: Posłowie".

 
Londyńska makabra

Steven Savile. Powieść. Tytuł orygin.: "London Macabre". Przekład: Katarzyna Pleskot. Wyd.: Copernicus Corporation 2011

"Klub Dżentelmeńskich Rycerzy", tom 1

Źle się dzieje w Londynie. Niepokojące wydarzenia nastepują jedne po drugich. Z innych wymiarów przybywają do naszego świata przerażające istoty. Dobrze, ze pogrążające się w chaosie miasto ma swoich obrońców. Ale czy nawet Dżentelmeńscy Rycerze Londynu, dysponujący naprawdę niezwykłymi mocami, będą w stanie wyjaśnić zagadkę zamordowanych aniołów? Czy powstrzymają oszalałą z miłości królową Wiktorię? Czy wyjdą zwycięsko z walki z olbrzymim golemem? A przede wszystkim, czy znajdą w sobie tyle siły, by nie poddać się namowom diabelskiego głosu, który przekazuje tylko jeden rozkaz: "Sploń ze mną"? [tekst z okładki]

Coś dla miłośników "Wrót Anubisa". Powieść ma swoją premierę właśnie w Polsce, wydanie angielskie nie jest jeszcze gotowe. Książka zawiera rónież wcześniejszą nowelę z tej serii pt. "The Hollow Earth". Więcej na stronie oficjalnej oraz na stronie polskiej.

 
Lewiatan

Scott Westerfeld. Powieść. Tytuł orygin.: "Leviathan". Przekład: Jarosław Rybski. Wyd.: Rebis 2011

Cykl "Lewiatan", księga I

W alternatywnej przeszłości Europa zmierza ku światowej wojnie. Mocarstwa pod przywództwem Niemiec stworzyły armię potężnych bojowych maszyn. Ich przeciwnikami są angielscy Darwiniści i wyhodowane przez nich niezwykłe żywe organizmy. Na pokładzie Lewiatana, gigantycznego powietrznego okrętu-wieloryba, służy nastoletnia Deryn Sharp. Odważnej dziewczynie udało się podstępem dostać do brytyjskich Sił Powietrznych.

Gdy Deryn odbywa swój pierwszy bojowy lot, następcy austro-węgierskiego tronu, księciu Aleksandrowi, po zabójstwie rodziców ledwo udaje się uciec przed zamachowcami. Alek, walcząc o życie, może liczyć jedynie na kilku zaufanych towarzyszy i cud techniki, kroczącą bojową machinę. Uciekinierzy napotykają na swojej drodze zestrzelonego Lewiatana i Deryn. Losy dwojga bohaterów, których różni niemal wszystko, niespodziewanie się przecinają. To początek ich wspólnej drogi, na której Deryn i Alek przeżyją niezwykłe przygody w świecie zaludnionym przez niesamowite stwory, zadziwiające maszyny, wiernych przyjaciół i śmiertelnych wrogów. [tekst z okładki]

Powieść została bardzo przychylnie przyjęta na Zachodzie. Rebis już zapowiada księgę drugą pt. "Behemot". Więcej informacji na blogu autora oraz na stronie ilustratora, Keitha Thompsona.

 
Behemot

Scott Westerfeld. Powieść. Tytuł orygin.: "Behemoth". Przekład: Jarosław Rybski. Wyd.: Rebis 2011

Cykl "Lewiatan", księga II

W alternatywnej przeszłości w Europie wybuchła wojna. Mocarstwa pod przywództwem Niemiec stworzyły armię potężnych bojowych maszyn. Ich przeciwnikami są angielscy darwiniści i wyhodowane przez nich niezwykłe żywe organizmy. Konflikt się rozwija, a przeciwnicy rywalizują o wpływy w kolejnych państwach, usiłując przeciągnąć je na swoją stronę.

Lewiatan cudem uszedł ze starcia z Niemcami i zmierza teraz z tajną misją do Konstantynopola. Deryn Sharp, dziewczyna, która podstępem dostała się do brytyjskich Sił Powietrznych, zaprzyjaźnia się coraz bardziej z przebywającym na jego pokładzie Aleksandrem, synem zamordowanego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Jednak odkąd Wielka Brytania i Austro-Węgry znalazły się w stanie wojny, chłopak jest w jeszcze większym niebezpieczeństwie. Brawurowa ucieczka w Konstantynopolu nie zapewnia mu bynajmniej spokoju. Przeciwnie - rzuca go w sam środek politycznych rozgrywek o wpływy w Imperium Osmańskim. Niemcy przekazali Turkom okręty i technologie, Brytyjczycy oferują Lewiatana. Szalę może przechylić tylko owoc tajnego brytyjskiego projektu wojskowego, stworzenie straszniejsze niż wszystkie dotychczasowe - behemot... [tekst z okładki]

W przygotowaniu część trzecia pt. "Goliat". Więcej informacji na blogu autora.

 
Goliat

Scott Westerfeld. Powieść. Tytuł orygin.: "Goliath". Przekład: Jarosław Rybski. Wyd.: Rebis 2012

Cykl "Lewiatan", księga III

Lewiatan opuścił ogarnięty rewolucją Konstantynopol i skierował się na wschód, by bronić brytyjskich interesów w Azji. Jednak nad Syberią na prośbę cara załoga wykonuje szczególną misję - z centrum zdewastowanego obszaru ratuje niezwykłego naukowca. Nikola Tesla szybko oznajmia, że ma potężną broń zdolną zakończyć Wielką Wojnę. I daje pokaz jej możliwości.

Nie wiedząc, którą stronę konfliktu genialny wynalazca w końcu poprze, Alek, prawowity następca tronu Austro-Węgier, myśli o swych rodakach. Ale musi też nieść brzemię dopiero co odkrytej tajemnicy Deryn Sharp... a w zasadzie dwóch tajemnic. Od jego decyzji zależeć będzie nie tylko bieg historii, ale też przyszłość pięknego uczucia. [tekst z okładki]

Ostatni tom trylogii. Więcej informacji na blogu autora.

 
Miasto Pożeraczy Deszczu

Thomas Thiemeyer. Powieść. Tytuł orygin.: "Die Stadt der Regenfresser". Przekład: Patrycja Zarawska. Wyd.: Debit 2011

"Kroniki poszukiwaczy przygód", tom 1

Miasto z drogami przebiegającymi z góry na dół 3000 metrów nad poziomem morza. Zapomniany lud, któremu od wieków zagraża niepojęta siła. I skromna drużyna poszukiwaczy przygód ze Starego Lądu, gotowa na wszystko.

Thomas Thiemeyer splata niesamowite miejsca wydarzeń z zuchwałymi charakterami w klasyczną opowieść przygodową, która już od pierwszej strony urzeka czytelnika. [tekst z okładki]

Jedna z nielicznych niemieckich powieści steampunkowych, a zarazem kolejny przykład obowiązującego dziś, dziecięco-młodzieżowego trendu w literaturze steampunkowej. Więcej na stronie oficjalnej serii.

 DALEJ  >> 


 RETROSTACJA © Krzysztof Janicz 2002-2011 | START | MAPA | KOMIKSY | KONTAKT |  RSS