RETROSTACJA  PRZEDSTAWIA 
N° 28. Warszawa, dnia 20 lipca 2009 roku. Rok XCIX.
Kręcą film, oczywiście. I to jaki!
Co łączy nowy film Tomka Bagińskiego z „Pierwszą brygadą”?... Złe zagraniczne cyborgi? Patriotyczny steampunk? Odpowiedź brzmi: scenarzysta! Z dumą informujemy, że Tobiasz Piątkowski dołączył właśnie do ekipy realizującej obraz pod tajemniczym tytułem „Hardkor 44”.
Film, wizualnie nawiązujący do słynnych 300 Zacka Snydera, powstać ma na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego w studiu Platige Image. Dla Bagińskiego, znanego dotąd z shortów „Katedra” (nominowana do Oscara), „Sztuka spadania” i „Kinematograf”, będzie to pełnometrażowy i fabularny debiut. Za scenariusz odpowiadać będzie nie tylko Tobiasz Piątkowski (współtwórca „Pierwszej brygady”), ale również znany pisarz horrorów, Łukasz Orbitowski. Czy łączenie tematyki powstańczej z fantastyką i grozą nie okaże się zbyt kontrowersyjne? Być może, ale przecież nie dla czytelników „Piechura”...
Fragment scenariusza:
Schyłek lata 1944. Warszawa jest częściowo opanowana przez Powstańców, Niemcy przegrupowują się. Na rozkaz najwyższych władz do miasta skierowany zostaje doborowy, eksperymentalny oddział słynącego z okrucieństwa Wangera. Oszpecony SS-man ma za zadanie nie tylko zgnieść opór Polaków, ale przede wszystkim uczynić z zagłady Stolicy przykład dla innych okupowanych przez Rzeszę krajów. Tymczasem w ogarniętym chaosem mieście pojawia się Arnold - były żołnierz, który w niejasnych okolicznościach zniknął po kampanii wrześniowej. Kompletuje on ekipę nietypowych specjalistów - są to przestępcy i outsiderzy, a nawet kolaboranci. Razem z nimi planuje brawurową akcję, w której stawką są łupy wojenne należące do samego Wangera.
W rzeczywistości gra idzie o najwyższą stawkę, a niebezpieczeństwo jest ogromne. Wanger sprowadził do Warszawy eksperymentalny oddział cyborgów bojowych, osławione wunderwaffe zdolne do zmiażdżenia Warszawy i odwrócenia losów wojny. Morderczo precyzyjne maszyny inicjują nierówną grę z powstańcami. Cel Wangera jest prosty: zrównać miasto z ziemią.
Ludzie Arnolda nie spodziewają się starcia z takim przeciwnikiem, zarazem - są jedynymi, którzy są w stanie takie starcie przetrzymać i przejąć inicjatywę. Pod gradem kul, podczas starcia z nieludzkim wrogiem zweryfikują prawdę o sobie...
„Himmler przysłał mnie tu, żebym stworzył symbol. Wypalę to miasto do fundamentów i każę zaorać, jak Rzymianie Kartaginę. Wyrosną tu drzewa, ptaki uwiją gniazda, wrócą stada jeleni. I wilki.”
Oskar Wanger
Oberführer SS
Poprzedni
Powrót na stronę główną.
Następny
 © Tobiasz Piątkowski, Janusz Wyrzykowski, Krzysztof Janicz 2005-2008 | RETROSTACJA | KOMIKSY | KONTAKT |  RSS