REGUŁA ŚREDNICH Ryłko & Kraśnicki
 POD LUPĄ 
 
  RSS  START  CZYTELNIA  REGUŁA  PAŹDZIERNIK 2004  <<  STRONA 0  >> 

 
Jedną z największych atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi jest konkurs na krótką formę komiksową. W tym roku o Grand Prix ubiegało się 69 prac, zaprezentowanych publiczności na konkursowej wystawie w dniach 15-17 października. Wśród nich nie zabrakło oczywiście steampunku. Prosto z łódzkiego festiwalu i tylko na łamach RETROSTACJI, publikujemy 6-planszową "Regułę Średnich" Łukasza Ryłko (rysunki) i Piotra Kraśnickiego (scenariusz). Miłej lektury.

Kilka uwag rysownika:
Wszystko zaczęło się od telefonu pana Tadeusza Baranowskiego [legenda polskiego komiksu, twórca m.in. "Orient Mena" - przyp. red.]. To on polecił mi kontakt z Pawłem Kraśnickim - autorem opowiadania, na podstawie którego powstał scenariusz do "Reguły Średnich" (także jego autorstwa). Pierwotnie komiks był przeznaczony na konkurs Egmontu "Człowiek w probówce", ale niestety nie został zakwalifikowany do antologii. Mieliśmy bardzo mało czasu na przygotowania, dlatego też wybraliśmy minimalną (zgodnie z regułami konkursu) ilość stron, co według mnie i Pawła wpłynęło niekorzystnie na prezentowaną historię. Wyniknęło to z mojego chronicznego braku czasu, spowodowanego pracą zawodową (na szczęście też związaną z rysowaniem). Moim zamierzeniem było przygotowanie rozbudowanej wersji komiksu na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi, jednak i to się nie udało. Niech dodatkowej pikanterii całej sprawie doda fakt, że nigdy w życiu nie spotkałem się osobiście z Pawłem, a całość powstawała na bazie konsultacji mailowo-telefonicznych.

POST SCRIPTUM:

Miło nam poinformować, że podczas następnego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu (Łódź 2005) Łukasz Ryłko zdobył III nagrodę w kategorii debiutantów za swą autorską pracę pt. "Kara" (protokół jury konkursu). Nagrodzony komiks opublikowany został w katalogu wystawy konkursowej, można go również obejrzeć online w serwisie Nowa Gildia. Łukasz Ryłko jest także autorem rysunku, który witał czytelników Retrostacji na przełomie 2004 i 2005 roku [tutaj].

Na kolejnym festiwalu (Łódź 2006) Łukasz Ryłko zdobył I nagrodę w tej samej kategorii za komiks pt. "Opowieść Wigilijna" (protokół jury). W związku ze zwycięstwem, w następnych latach twórca będzie mógł startować wyłącznie w kategorii profesjonalistów. Gratulujemy!

W styczniu 2007 rysownik uruchomił swoją stronę internetową www.rylas.com, na której publikuje m.in. ilustracje do powieści Juliusza Verna i H.G. Wellsa, wykonane dla amerykańskiego wydawnictwa 7th Voyage Productions.

 DALEJ  >> 


 RETROSTACJA © Krzysztof Janicz 2002-2008 | START | MAPA | KOMIKSY | KONTAKT |  RSS