STEAMPUNK POD LUPĄ
 POD LUPĄ 
 
  RSS  START  CZYTELNIA  BASTION  SHIMMY  REWOLUCJE  WOJNA  WOKULSKI  WIDEO  ODWET   

 
STEAMPUNK POD LUPĄ to dział przeznaczony na dłuższe teksty publicystyczne oraz szczegółowe omówienia. Nie tylko o komiksach.

 STEAMPUNK SCHOLAR 
Mike Perschon obronił na Uniwersytecie Alberty (Kanada) pracę doktorską z literatury porównawczej pt. "The Steampunk Aesthetic: Technofantasies in a Neo-Victorian Retrofuture". Jest to pierwsza tak obszerna praca naukowa o steampunku i pierwsza poważna próba zmierzenia się z teorią gatunku.
25.11.2012 [dalej >>]

 NOWE PRZYGODY BOHATERÓW PRUSA 
W ramach Warszawskiego Roku Bolesława Prusa odbył się gólnopolski Konkurs Komiksowy "Nowe przygody bohaterów Prusa" dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Retrostacja brała udział w pracach jury, przyznała też własne nagrody specjalne. Przedstawiamy wszystkie nagrodzone prace.
27.05.2012 [dalej >>]

 ALKALOID 
Jak mogły się potoczyć losy Stanisława Wokulskiego, gdyby "Lalkę" napisano współcześnie? A jeśli bohater "Alkaloidu" to właśnie "Wokulski prawdziwy" taki, jakim powinien być, gdyby nie dał się zwieść Izabeli...? Wydawnictwo Powergraph zaprasza na spotkanie.
14.03.2012 [dalej >>]

 BEZWZGLĘDNA 
Kolejny, czwarty tom cyklu Gail Carriger "Protektorat parasola" i kolejny patronat Retrostacji. Z tej okazji przedstawiamy obszerną zapowiedź powieści. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Prószynski i S-ka.
29.02.2012 [dalej >>]

 DZIEWCZYNA PŁASZCZKA I INNE NIENATURALNE ATRAKCJE 
Fragment powieści Roberta Rankina pt. "Dziewczyna Płaszczka i inne nienaturalne atrakcje", wydanej przez oficynę Prószynski i S-ka pod patronatem Retrostacji.
12.07.2011 [dalej >>]

 BEZDUSZNA 
Z okazji polskiej premiery powieści Gail Carriger pt. "Bezduszna", przedstawiamy wywiad z autorką i fragment książki. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Prószynski i S-ka, pod patronatem Retrostacji.
22.03.2011 [dalej >>]

 WODNA WIEŻA: STEAMPUNK CAFE 
Pierwsza w polsce steampunkowa restauracja została otwarta 28 października 2010. "Steampunk Cafe" mieści się w odnowionej wieży ciśnień przy ul. Kilińskiego 5 w Pszczynie (województwo śląskie).
07.11.2010 [dalej >>]

 HUGO 2010: NOMINACJE 
Trwający od kilku lat steampunkowy boom przekłada się nie tylko na lawinowo rosnącą ilość tytułów, czy zainteresowanie mainstreamowych mediów, ale również na przychylność krytyki. Do tegorocznej nagrody Hugo zgłoszono aż pięć steampunkowych nomincji.
05.04.2010 [dalej >>]

 KONWENTY 2009 
Polskich miłośników steampunku czekają tej jesieni aż dwa konwenty w Górach - Bachanalia Fantastyczne w Zielonej Górze i Nordcon w Jastrzębiej Górze. Wśród atrakcji konkursy steampunkowych strojów, panele, odczyty, LARPy itp.
09.09.2009 [dalej >>]

 NEURO TV: TRYBICON & PUZDRO 
Magazyn o Zabarwieniu Nadrealnym "Puzdro" oraz magazyn "Rita Baum" zapraszają na wystawę i program live pod tytułem "Neuro TV: Trybicon". Wystawa zbiegła się z premierą papierowego "Puzdra" #3, którego tematem przewodnim jest "Poetyka tłoków i trybików".
14.09.2007 [dalej >>]

 PISTOLFIST 
Na prośbę zaprzyjaźnionego z Retrostacją scenarzysty serii komiksowej "Pistolfist", informujemy, że wszystkie 3 odcinki znalazły wydawcę elektronicznego. Tym samym, opublikowany przed pół rokiem apel twórcy, uznajemy za nieaktualny.
22.01.2007 - 18.07.2007 [dalej >>]

 ABNEY PARK 
Pierwszy zespół muzyczny, który sam siebie określa jako steampunkowy. Ich muzyka, mocno osadzona w tradycji lat 1980., łączy postpunkowe elektroniczne beaty z brzmieniami symfonicznymi i elementami orientalnymi.
04.07.2007 [dalej >>]

 MACHYNA 
Zapowiedź prasowa nowej gry fabularnej "Machyna", opracowywanej przez Black Powder Games. Gra korzysta z mechaniki Zen Engine. Ukaże się w internecie na początku roku 2007.
17.12.2006 [dalej >>]

 WESOŁYCH ŚWIĄT 
Świąteczny fan-art, wykonany specjalnie dla Retrostacji przez Grohmana, witał naszych czytelników w grudniu 2006.
14.12.2006 [dalej >>]

 ODWET 
Nowy komiks Wojciecha Nawrota o Powstaniu Wielkopolskim. Miłośnicy steampunku znajdą w nim to, co lubią najbardziej: malownicze aeroplany oraz zdumiewającą historię, niemal graniczącą z fantastyką.
09.12.2006 [dalej >>]

 IMĆ HORMAGANT WOKULSKI 
Premierowa publikacja opowiadania Aleksandra Głowackiego z ilustracjami Rafała Gosienieckiego. "Imć Hormagant Wokulski" to tekst osadzony w polskich realiach, w brawurowy sposób łączący retro-futuryzm, cyberpunk i mistycyzm.
04.10.2006 [dalej >>]

 REWOLUCJE: SYNTAGMA 
Czwarta, finałowa odsłona serii komiksowej Mateusza Skutnika pt."Rewolucje". Wszystkie niewyjaśnione dotąd wątki z poprzednich tomów zostaną doprowadzone do końca, a losy bohaterów skrzyżują się.
17.09.2006 [dalej >>]

 WOJNA ŚWIATÓW 
Prezentujemy galerię prac, stanowiących polski wkład w stuletnią legendę "Wojny Światów" H.G. Wellsa. Ich twórcą jest krakowski grafik komputerowy działający pod pseudonimem czarnyrobert.
07.07.2006 [dalej >>]

 SEX BOMBA 
Kolejny Festiwal Komiksu i kolejny komiks na Retrostacji. Tym razem jest to "Sex Bomba" Wojciecha Nawrota - sześcioplanszowy fragment znacznie dłuższej opowieści, nad którą autor właśnie pracuje.

 PIERWSZY POLSKI FILM STEAMPUNKOWY 
Tomasz Bagiński, twórca "Katedry" i "Sztuki spadania", rozpoczął prace nad ekranizacją komiksu Mateusza Skutnika pt. "Kinematograf", opublikowanego w tomie "Rewolucje: Monochrom".

 REWOLUCJE: MONOCHROM 
Trzeci tom serii komiksowej "Rewolucje" Mateusza Skutnika nosi tytuł "Monochrom". Jest to zbiór monografii traktujących o wynalazcach w ich najbardziej kluczowych momentach życiowych.

 SHIMMY: WINDA 
"Winda", najnowszy komiks Janusza Wyrzykowskiego z retro-futurystycznej serii "Shimmy". Kolejna zdobycz RETROSTACJI wypatrzona na łódzkim Festiwalu, u nas po raz pierwszy w kolorze.

 REGUŁA ŚREDNICH 
Zapraszamy do lektury komiksu "Reguła Średnich" Łukasza Ryłko i Piotra Kraśnickiego. On-line, prosto z XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi i tylko na łamach RETROSTACJI.

 REWOLUCJE: ELIPSA 
"Elipsa" to drugi tom serii Mateusza Skutnika "Rewolucje". Tom pierwszy pt. "Parabola" spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Chciałoby się powiedzieć nareszcie, bo autor od lat konsekwentnie budował popularność serii.

 KOSZMARY ZEBRANE 
Cykl ilustracji pt. "Koszmary Zebrane". Ich autor, Tobiasz Piątkowski, scenarzysta komiksu "Kastor Krieg", wziął sprawy we własne ręce. Nie tylko wymyślił nowe wyzwania dla swych bohaterów, ale je również narysował.

 I TY ZOSTANIESZ DŻENTELMENEM 
Rozpoczynamy publikację przewodnika-serialu po steampunkowych grach fabularnych (RPG). Przez fascynujące techno-wiktoriańskie światy poprowadzi nas Ramel z Nowej Gildii. W pierwszym odcinku "Space: 1889" i "Castle Falkenstein".

 THAT DARN SQUID GOD 
Dwa pierwsze rozdziały nowej humorystycznej powieści Nicka Pollotty i Jamesa Claya (po angielsku). Nad wspaniałą wiktoriańską Anglią księżyc odwraca się tyłem - to znak, że nadciąga straszliwy Bóg Kalmar.

 PATTERN 
Nowy, pełnometrażowy komiks Rafała Gosienieckiego i Piotra Kowalskiego pt. "Pattern" to steampunk najwyższej próby. RETROSTACJA i Esensja objęły nad nim patronat medialny.

 ALTERNATION 
Tylko u nas! Amerykański scenarzysta F.G. Haghenbeck przedstawia bohaterów swej najnowszej serii komiksowej "Alternation", stworzonej dla wydawnictwa Image. 6 stron zwariowanego steampunku, specjalnie dla czytelników RETROSTACJI.

 KOMIKS - OSTATNI BASTION VERNE'A? 
Steampunkowe ABC: próba zdefiniowania gatunku i rzut oka na jego historię. Artykuł pochodzi z roku 2001, ukazał się w skróconej wersji na łamach "Nautilusa", biuletynu Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne'a. Po dwóch latach tekst wymagał już uzupełnień, stąd nowe PRZYPISY w trzech kolejnych rozdziałach: o mandze, anime i grach komputerowych , filmach oraz serialach TV.

 KOMIKSY W SEPII 
Jeszcze więcej steampunkowych komiksów, czyli niekończący się suplement do "Ostatniego bastionu Verne'a". W pierwszym odcinku: "Gideon Faust" oraz dwie historie z Wielkim Houdinim: "Batman/Houdini: The Devil's Workshop" i "Daring Escapes".
C.d.n.
 


 RETROSTACJA © Krzysztof Janicz 2002-2009 | START | MAPA | KOMIKSY | KONTAKT |  RSS