WOJNA ŚWIATÓW czarnyrobert
 POD LUPĄ 
 
  RSS  START  CZYTELNIA  WOJNA  LIPIEC 2006  <<  STRONA 0  >> 

 

1

Trzy wersje marsjańskich Machin Bojowych

7

2

8

3

4

5

6

9
"Wojna światów" H.G. Wellsa (1897) od ponad stu lat przyciąga uwagę czytelników i twórców. Już rok po publikacji, w amerykańskiej prasie ukazała się jej pierwsza kontynuacja pt. "Edison's Conquest of Mars". W roku 1953 powstał film w reżyserii George'a Pala, a w roku 2005 kolejne trzy ekranizacje w reżyserii: Stevena Spielberga (najsłynniejsza), Timothy'ego Hinesa (najbliższa oryginałowi) oraz Davida Michaela Latta (najmniej znana). Dodajmy do tego słynne słuchowisko radiowe Orsona Wellesa (1938), płytę z muzyką Jeffa Wayne'a (1978) i dwa seriale telewizyjne (1975 i 1988). Powieść inspiruje pisarzy ("Echa Wojny Światów"), komiksiarzy ("Scarlet Traces"), a także autorów gier. Na przyszły rok zapowiadana jest komputerowa animacja na podstawie... muzycznej wersji Jaffa Wayne'a.

Prezentujemy dziś galerię prac, stanowiących polski wkład w legendę "Wojny Światów". Ich twórcą jest krakowski grafik komputerowy działający pod pseudonimem czarnyrobert. W życiorysie naszego tajemniczego rodaka czytamy, że ma 37 lat, uczył się we francuskiej szkole w Algierii i studiował na wydziale inżynierii chemicznej. Po dziewięciu latach ogłupiającej pracy w dziale sprzedaży, postanowił całkowicie poświęcić się grafice 3D. Jak widać, była to słuszna decyzja.

W swych wellsowskich pracach czarnyrobert wykorzystał aż trzy wersje marsjańskich Machin Bojowych, widoczne na dużym, środkowym rysunku. Pierwsza z lewej, utrzymana w stylistyce lat 1960., pochodzi z okładki płyty Jeffa Wayne'a i została wymodelowana w 3D przez Derrika Proctora. Środkową wersję zaprojektował Kuro Kuma, wiernie trzymając się oryginalnych opisów z powieści Wellsa. Wersja trzecia - bez wątpienia najciekawsza - to projekt samego autora grafik. Z tajnikami jego warsztatu oraz wieloma innymi obrazami zapoznać się można na stronie www.graphique3d.republika.pl.

Grafika z prezentowanego tu cyklu zdobi również stronę startową Retrostacji.

POST SCRIPTUM:

W niespełna dwa miesiące po opublikowaniu galerii na Retrostacji, ilustracja Roberta Czarnego znalazła się na okładce "Nowej Fantastyki" nr 9/2006, a kilka miesięcy później - kolejna (nr 6/2007). Gratulujemy!
 DALEJ  >> 


 RETROSTACJA © Krzysztof Janicz 2002-2008 | START | MAPA | KOMIKSY | KONTAKT |  RSS